• مشاهده تمامی اخبار

 • اخبار صنفی

 • مشاهیر وکالت

 • مقالات

 • قرارداد حق الوکاله

 • تخلفات انتظامی

 • قوانین و مقررات جدید

 • نظریات مشورتی

 • مصوبات هیات مدیره

 • اخلاق حرفه ای

 • معرفی کتاب

 • چهره ها در عدلیه

 • نغز نامه

 • گوشه های تاریخ

 • همایش های حقوقی

 • فرهنگی و هنری

 • عکس هفته

 • لایحه جامع وکالت رسمی

 • آداب الدعوی -نوشته رحمان زارع

 • مشاهیر قضاوت

 • رقص آتش - نوشته رحمان زارع

 • مصاحبه ها

 • زنان و کودکان

 • حقوق بین الملل

 • حقوق و سینما

 •  
  اظهارات دکتر علی آزمایش در دومین اجلاس کنگره ملی وکلا
  ادامه مطلب

   

                                     همیشه این بخش از مناجات خواجه در ذهن من می چرخد که خدایا به آنکه عقل دادی چه ندادی و آنکه عقل ندادی چه دادی یکی بر سر شاخ بن می برید اتفاقاتی که در زندگی اجتماعی ما می افتد مثل اتفاقاتی است که در زندگی شخصی ما می افتد بیمار می شویم بستری می شویم صدمه می خوریم جامعه هم به همینگونه است گاهی بیمار می شود گاهی خودمان به سلامت خودمان صدمه می زنیم جامعه هم گاهی به سلامت خود صدمه می زند اما مهم این است که قدرتی که خداوند در وجودمان قرار داده و توانایی که به او داده بالاخره به کمک می آید و مشکلات را حل می کند و یا حداقل مقداری از بارهای منفی را از جامعه می گیرد من این امر ایمان دارم شما هم اگر تاریخ را بخوانید به این موضوع اعتقاد پیدا می کنید بنده چون وقت خیلی کمی دارم چند نکته کوتاه در مورد همایش عرض می کنم به علت کمی و...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  پیامدهای یک اصلاح
  ادامه مطلب


   
                           بند ج ماده ۱ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۶ قانون نحوه اجرای محکویت های  مالی مصوب سال ۷۸ ناظر به اعمال مقررات ماده ۲ همین قانون اخیرا توسط ریاست قوه قضاییه اصلاح شده وبا ابلاغ به مراجع قضایی در دستور کار محاکم  قرار گرفت .به موجب این اصلاحیه اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی  به نحو موثری محدود شد وشمار قابل توجهی از محبوسینی که  با اعمال این قانون  در حبس بودند ازاد شده وحتی در مواردی  محاکم از تمدید برگ جلب های صادره در خصوص محکومینی از این دست خودداری نمودند به موجب اصلاحیه جدید و بر خلاف مشی قانون قبلی  اعسار محکوم علیه اصل وایسار او قابل اثبات  در نظر گرفته شد و نهایتا صدور حکم حبس تنها در مورد محکومینی مجاز شناخته شد که ایسار انان در نزد قاضی دادگاه اثبات شده باشد بدیهی است که بار اثبات این امر  نیز بر دوش محکوم له مدعی...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  نقدی بر اصلاح آیین نامه اجرایی قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی
  ادامه مطلب

  سهیل نظری وکیل پایه یک دادگستری
                                     بدون شک پیش‌بینی راهکارهای مناسب جهت وصول محکوم‌‌به یکی از مهمترین اهداف وضع مقررات اجرای احکام مدنی است. خواهانی که حق وی مورد تضییع یا انکار واقع شده در جریان دادرسی متحمل صرف وقت و هزینه جهت اثبات طلبکاری خود شده است و در پایان انتظار دارد راهکارهای مناسبی جهت اجرای حکم وجود داشته باشد.
      اگر مقررات اجرای احکام فاقد راهکارهای موثر باشند و نتوانند اجرای حکم را تضمین کنند دادرسی ، فرایندی بیهوده خواهد بود. بازداشت افراد یکی از راهکارهایی است که قانونگذار به منظور اجرای احکام مالی در نظر گرفته است.
      این موضوع در قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب 11/4/...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  مسئولیت های یک وکیل دادگستری - قسمت اول
  ادامه مطلب

  برگرفته ازدیباجه قانون وکالت ایالت ماساچوست آمریکا

  ترجمه: سیاوش ابراهیمی-وکیل دادگستری
  مقدمه :
  وکالت از جمله مشاغلی است که اهمیت و جایگاه آن در جامعه نمایانگر درجه تمدن و پیشرفت در جامعه است ؛ به عبارت دیگر از سوئی در تمام جوامع متمدن وکالت از جمله مشاغلی است که جایگاه بالایی در جامعه دارند و از سوی دیگر به تجربه ثابت شده است که شرط تخلف ناپذیر پیشرفت در هر جامعه ائی حکومت قانون است و نقش وکلا نیز در استقرار حکومت قانون بی نیاز از وصف .
  این پیشه خطیر به تناسب اهمیت آن دشواریهای بسیاری نیز در طبیعت خود دارد ، وکیل از سوئی فردی است که فعالیت اقتصادی می کند ، اگر کل مشاغل موجود را به سه دسته تولیدی ، توزیعی و خدماتی دسته بندی کنیم ، وکالت در بخش خدمات قرار می گیرد . فعا...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  بررسی جایگاه وکیل دادگستری
  ادامه مطلب

  بررسی جایگاه وکیل دادگستری در مراجع قضائی ، اداری و اجتماع که البته می توان به چالشهای وکیل دادگستری در دوران معاصر نام برد

  محمد شیوایی
  وکیل پایه یک دادگستری


  پیشه وکالت دادگستری در طول دوران گذشته تا به حال  دستخوش تحولات قانونی و سلیقه ای بوده است و با کمال تعجب علیرغم وجود قوانین و مقررات مختلف در خصوص محرز بودن حق مسلم عموم برای استفاده از خدمات وکلا که تحت عنوان حقوق شهروندی نیز اعمال می شود و تاثیرگذاری چشمگیر توسعه فرهنگ وکالت در پرونده های قضایی و غیر قضایی اعم از اینکه قبل از طرح در محاکم و مراجع ذیربط و یا پس از آن باشد ، متاسفانه از طرفی عده کثیری از افراد جامعه به حقوق خود درمورد داشتن وکیل آگاهی ندارند و یا  بافرهنگ بهره برداری از این حرفه و تخصص آشنا ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  تصويب قوانين عرفي زمينه كاهش جرم اسيدپاشي را فراهم مي‌كند
  ادامه مطلب

  نجفي‌توانا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:
  تصويب قوانين عرفي زمينه كاهش جرم اسيدپاشي را فراهم مي‌كند
  يك حقوقدان گفت: بر اساس قانون در حال حاضر اگر اسيدپاشي منجر به از كارافتادگي كامل، قطع و يا نقض عضو، از بين بردن نفس شود قابليت قصاص دارد ولي در صورتي‌ كه اين اتفاق فقط باعث جراحات و صدمات جسمي شود كه قطع عضو و از كار افتادگي رخ ندهد، مجازات ديه براي آن در نظر گرفته شده است.
  علي نجفي‌توانا در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، با انتقاد از توسعه جرم اسيدپاشي در كشور اظهار داشت: جرم‌شناسي و انگيزه‌شناسي جرايم عاطفي و خانوادگي با جرايم ديگر متفاوت است و نظام كيفري كشور به دنبال مجازات محوري است.

  اين حقوقدان تصريح كرد: مجازات محوري و ترس از مجازات فقط واكنش سيستم قضايي كشور است و در زمان برخورد با جرايمي مانند اسيدپاشي مجازات‌هاي د...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  آخوندي تاكيد كرد: ضرورت اعمال مجازات «متناسب» و «قطعي» براي اسيدپاشان
  ادامه مطلب
  پدر علم آيين‌ دادرسي كيفري ايران بر ضرورت اعمال مجازات «متناسب»، «لازم‌الاجرا» و «قطعي» براي مرتكبان اسيدپاشي تاكيد كرد.              

  دكتر محمود آخوندي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) تصريح كرد: در دنياي امروز تجربه نشان داده كه مجازات به تنهايي نمي‌تواند از ارتكاب جرم جلوگيري كند.

  وي با بيان اينكه مدت‌هاست اعمال مجازات‌ها به تنهايي جوابگو نيست و دولت‌ها هم در صددند كه كمتر به اعمال مجازات متوسل شوند، ادامه داد: دولت‌ها بايد به جاي اعمال مجازات‌هاي گوناگون، اقدامات پيشگيرانه و مجازات‌هاي ترميمي را در نظر بگيرند.

  اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: اعمال مجازات‌ها جنبه‌ پيشگيرانه بسيار كمي دارد لذا بايد سعي ‌كنيم مجازات‌هاي ملايم‌تر اما لازم‌الاجرا و قطعي‌تري را اعمال كنيم.

  <
  ...
  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  گزارش مختصری از فعالیت های شرکت تعاونی مسکن وکلا
  ادامه مطلب

   

                                            هیات مدیره جدید تعاونی مسکن وکلای دادگستری ، مرکب از آقایان و خانم ها: شیخ الاسلامی ، ثباتی ، همتی پور ، ضرابی ، نقی زاده ، خاتمی فر و محمد زاده، تاکنون چند جلسه رسمی تشکیل داده است و ضمن انتخاب رئیس ( علی نقی زاده کوچصفهانی ) ، نائب رئیس (میترا ضرابی) ، مدیر عامل ( احمد همتی پور) و منشی (مرتضی شیخ الاسلامی ) در خصوص مسائل مختلف تعاونی مسکن ، مذاکراتی داشته و طی همین جلسات ، چند پروژه مسکونی توسط اعضای هیأت مدیره و یا از طرف سایر همکاران معرفی و اسناد و نقشه ها و خصوصیات پروژه ها به هیات مدیره ارائه و مورد بررسی و یا بازدید قرار گرفته است . مکاتباتی...

  بیشتر تعدادنظرات:(2)

  نشست قضایی دادگستری ساری، بهمن 87
  ادامه مطلب
   
   
  پرسش:
  اگر زوج و زوجه در مراجعه به دادگاه برای دریافت گواهی عدم امکان سازش و مطلقه کردن خویش وکالت داده باشد، آیا دعوای زوجه به وکالت از زوج به طرفیت خودش وجاهت دارد؟
  در فرضی که وکالت در توکیل نیز داشته باشد و وکیل اختیار کند، آیا دعوای وکیل انتخابی زوجه به طرفیت زوجه، قابل قبول است؟
  پاسخ:...
  بیشتر تعدادنظرات:(3)

  بيانيه كميسيون حقوق بشر اسلامي ايران به مناسبت روز حقوق كودك
  ادامه مطلب

  كارگروه حقوق كودك كميسيون حقوق بشر اسلامي ايران به مناسبت 17 مهرماه ـ روز حقوق كودك ـ بيانيه‌اي صادر كرد.
   
  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، متن اين بيانيه به شرح زير است:

  «1- نهادهای مختلف دولتی وغیر دولتی و فعالان متنوع عرصه حقوق کودک، همه ساله در شانزدهم مهرماه، مقارن با روز بزرگداشت کودکان در جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب انجام وظایف و اشتغالات خود جهت صیانت از منافع عالیه اطفال و صیانت از کرامت انسانی تمامی کودکان و رشد استعدادهای خدادادی ایشان، فرصتی دوباره می‌یابند تا دغدغه‌های مطرح در زمینه حقوق کودک را بار دیگر مورد توجه قرار دهند و بررسی کنند.
   
  ما در گستره جهانی حمایت از کودکان، بالاخص در زمینه‌های حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این گروه آسیب‌پذ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  "جایگاه وکیل در مراجع قضایی و اداری و اجتماعی"
  ادامه مطلب

  عبدالله سمامی
  وکیل پایه یک دادگستری

                     به گواه بررسیها و تحقیقات جهانی ، حرفه وکالت در زمره مشاغل سخت و پرتنش شناخته شده و وکیل نیز به تبع شغل و حرفه خود در بطن آن قرار خواهد داشت علاوه بر دغدغه و نگرانی های این حرفه خطرات پیرامون یک وکیل نیز اهمیت  این شغل را دو چندان می نماید.  یک پزشک اگرچه به لحاظ ارتباط مستقیم با سلامت و جان انسان ها از موقعیت خطیری برخوردار است لیکن وکلا از اینرو که جان و مال افراد در معرض دفاع آنان قرار دارد و باز خورد مدافعات یک وکیل مستقیما" به جان و مال و حیثیت موکل باز می گردد از جایگاه خاصی  برخوردارند .
  به منظور شناخت بهتر این جایگاه  به پاره ای از قوانین و مقررات مرتبط اشاره می کنیم ک...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  با انتقال سرقفلی و یا حقوق صنفی، لزوما علامت تجاری منتقل نمی‌گردد
  ادامه مطلب


  استقلال حقوق علایم و اسامی تجاری

   شیرزاد اسلامی - وکیل پایه یک دادگستری

  در ادبیات و مکاتبات تجاری، بالاخص در معاملات اماکن تجاری، اصطلاح «حقوقی صنفی» بسیار به کار می‌رود.
  بدین معنا که، گاه در معامله عین یا منافع یک ملک تجاری، به طور کلی و بدون اینکه مصادیق موضوع به روشنی مشخص شود؛ گفته یا نوشته می‌شود که «کلیه حقوق صنفی نیز به خریدار منتقل شده است».
  درج همین عبارت کلی در اسناد عادی یا رسمی معاملات، در مواردی که محل مورد معامله، سابقه تجاری مشهوری دارد؛ اغلب محل اختلاف و مناقشه طرفین معامله می‌شود.
  موضوعی که در این رابطه، بیش از همه، موجب اختلاف شده و موضوع این نوشته نیز در این خصوص است؛ این است که خریدار ملک تجاری، مدعی می‌شود؛ نام یا علامت تجاری مورد استفاد...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  دسترسي به «اسيد» مانند «اسلحه» محدود شود
  ادامه مطلب


  صالح نيكبخت: دسترسي به «اسيد» مانند «اسلحه» محدود شود


                                 يك وكيل دادگستري معتقد است كه جرم اسيدپاشي اوج كينه انسان در ارتكاب جرم است. او هم‌چنين تاكيد دارد كه در جهت پيشگيري از وقوع اين جرم در جامعه، دولت بايد اقدامات پيشگيرانه را براي جلوگيري از دسترسي آسان افراد به اسيد به عمل آورد. 


  صالح نيكبخت در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه متاسفانه در حال حاضر جرم اسيدپاشي در جامعه ما بسيار رواج يافته است، اظهاركرد: به نظر مي‌رسد دولت در معناي كلي يعني قواي سه‌گانه بايد اقدامات لازم را در رابطه با اين جرم هم در زمينه پيشگيري و هم در زمينه فرهنگ‌سازي با تدوين قانون مناسب به عمل آورد.
   
  اين حقوقدان با اشاره به اينكه‌ دولت بايد در زمينه تعقيب و مجازات مجرمان اسيدپاشي هم ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  افزايش اسيدپاشي‌ها؛ ضعف قانون يا نقص در اجراي آن
  ادامه مطلب


  كشاورز: تشديد مجازات اسيدپاشي مانعي در تداوم اين رويه خبيثانه خواهد بود


                               رييس پيشين اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) معتقد است كه در مورد جرم خاص «اسيد پاشي» بايد شدت مجازات را در نظر بگيريم چرا كه مجرمان، ابزار استفاده اين جرم را آسان مي‌بينند.
  بهمن كشاورز در گفت و گو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه اكثر صاحب‌نظران و جرم شناسان معتقدند كه شدت مجازات باعث كاهش جرايم نمي‌شود، گفت: اما در مورد جرم خاص "اسيد پاشي" به نظر مي رسد از يك سو با افكار و اذهان و سرشت جنايتكارانه و ضداجتماعي روبرو هستيم و از سوي ديگر افرادي با اين ويژگي‌ها با دقت و زيركي منفي ابزار انتخاب جرم را به نحوي انتخاب مي‌كنند كه حداقل ضايعه را براي خودشان و حداكثر را براي قرباني به وجود مي آور...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  بی باوری به جوانان و بی باوریِ جوانان؛
  ادامه مطلب

  بی باوری به جوانان و بی باوریِ جوانان؛
  از آفات ایستااندیشی تا ضرورت ارتقای پویااندیشی

                                                                                                                                          دکترمحمدجعفر ساعد
  سخن آغازین
                        با آن که ایران ما، کشوری «جوان» بوده و بیشتر اعضای آن را جوانان تشکیل می دهد اما تار و پودهای کلفت فرهنگ سنتی و دیرینه، محملی برای هنرنمائی این قشر اکثریت نگشوده و درهای نقش آفرینی این گروه همچنان با قفل سنتی نگری فرهنگی بسته مانده است. اثر دیرینه این اندیشه، چنان طوقی وزین بر گردن جامعه وکالت نیز افتاده و گذر از این واقعه، عمر نوح می طلبد و صبر ایوب.
  بدون شک، بیشترین بازیگران جامعه وکالت را نیز، «جوان...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  پیشنهاداتی چند در مورد دوره کارآموزی وکالت
  ادامه مطلب

                                                      آرین جنیدی-وکیل دادگستری

                        دوران کارآموزی آغاز مسیر طولانی و پر فراز و نشیب وکالت برای هر وکیلی است که بدون شک آینده ی حرفه‌ای او در این دوران پی ریزی شده و بسیاری از شیوه‌های وکالتی او بر اساس تجربیات همین دوران استوار می‌گردد از جمله نحوه ی تعامل با موکلین و دادگاه ها، مسایل مالی و حق الوکاله، مسایل انتظامی و...
  کارآموز وکالت پس از قبولی در آزمون ورودی ناگهان خود را درون جامعه وکالت می‌یابد و با مسایل گوناگون و جدیدی روبرو می‌شود که تا بحال شاید تصور برخی از آن‌ها را هم نداشته است.
  این دوره -که در حال حاضر ۱۸ ماه است- دورانی است که کارآموزان باید مسا...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  حقوق شهروندی
  ادامه مطلب
 • سلامت مردم دغدغه کیست
 • غلامعلی ریاحی وکیل پایه یک دادگستری

 •                   این روزها خبرهای نگران‌کننده‌ای درباره سازمان حفاظت محیط‌زیست منتشر می‌شود که موجب نگرانی شدید مردم خصوصا دوستداران محیط‌زیست شده است در صفحه 19 روزنامه شرق مورخ 29/6/1391 خبری در مورد واگذاری قسمتی از پارک گلستان به مردم محلی انتشار یافت که اگر راست باشد یک خسارت ملی است که برخلاف اصل 50 قانون اساسی به علت دیدگاه‌های غیرمحیط‌زیستی بعضی از مسوولان ذی‌ربط به منافع ملی و حقوق نسل‌های آینده وارد می‌ش...
 • بیشتر تعدادنظرات:(0)

  جایگاه قانونی وکیل در تحقیقات مقدماتی
  ادامه مطلب
 •  
 • شاپور اسماعیلیان وکیل پایه یک دادگستری

 • در شماره گذشته به نکاتی در مورد حضور وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی اشاره شد. اکنون این بحث را پی می‌گیریم
  1-قاضی مکلف است به محض ارایه لایحه یا اعلام قبولی وکالت از سوی وکیل، دستور ثبت و الصاق آن به پرونده را صادر کند، زیرا همانطوری که اشاره شد، اصل شرکت وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی و به بیان دیگر پذیرش وکالت، یک امر مسلم قانونی است و هرگونه تعلل در قبول یا امتناع از پذیرش وکالت و جری تشریفات قانونی دفتری مغایر با مقررات قانونی و خلاف حقوق اصحاب پرونده و به ویژه متهم است زیرا ثبت نامه...
 • بیشتر تعدادنظرات:(0)

  •وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی
  ادامه مطلب
 •  
 • شاپور اسماعیلیان وکیل پایه یک دادگستری

 •               تحقیقات مقدماتی در امور کیفری، مرحله‌ای است که در آن، اقدام‌هایی از قبیل تحقیق از شاکی، بازجویی از متهم، تفهیم اتهام، صدور قرار تامین کیفری، استماع شهادت شهود و به طور کلی جمع‌آوری دلایل و یا هر اقدامی که برای کشف قضیه موثر باشد، انجام می‌گیرد. رعایت اصول و مقرراتی که جنبه امری دارد و قضات نمی‌توانند برخلاف آن عمل کنند، آیین دادرسی کیفری نامیده می‌شود. تحقیقات مقدماتی، اصولا در مرحله دادسرا انجام می‌شود اما در برخی جرایم بنا به مصالحی ممکن است ای...
 • بیشتر تعدادنظرات:(0)

  مفاصا حساب مالیاتی
  ادامه مطلب

            مستندات قانونی کانون وکلا جهت تمدید پروانه وکالت به مدت سه سال و دریافت مفاصا حساب مالیاتی ، مواد 186 قانون مالیاتهای مستقیم و در خصوص تمدید سه ساله پروانه وکالت ، تبصره 5 ماده 2 از قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری می باشد و در هیچ ماده دیگری از قوانین مربوط ، در خصوص دریافت زمان مفاصا حساب مالیاتی بحثی به میان نیامده است ودریافت گواهی مالیاتی سال 90 برای تمدید سه ساله صرفاً از تصمیمات مسئولین کانون می باشد .

  ماده 186- قانون مالیاتهای مستقیم

          صدور یا تجدید یا تمدید کارت بازرگانی ...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)  < انتها ... 16 17 18 19 20 ابتدا > 

  Design By Gitysoft