• مشاهده تمامی اخبار

 • اخبار صنفی

 • مشاهیر وکالت

 • مقالات

 • قرارداد حق الوکاله

 • تخلفات انتظامی

 • قوانین و مقررات جدید

 • نظریات مشورتی

 • مصوبات هیات مدیره

 • اخلاق حرفه ای

 • معرفی کتاب

 • چهره ها در عدلیه

 • نغز نامه

 • گوشه های تاریخ

 • همایش های حقوقی

 • فرهنگی و هنری

 • عکس هفته

 • لایحه جامع وکالت رسمی

 • آداب الدعوی -نوشته رحمان زارع

 • مشاهیر قضاوت

 • رقص آتش - نوشته رحمان زارع

 • مصاحبه ها

 • زنان و کودکان

 • حقوق بین الملل

 • حقوق و سینما

 •  
  در سوگ همکاری فرزانه
  ادامه مطلب

   

  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک

   
  علی حامدتوسلی - وکیل دادگستری

   
                            ساعاتی قبل با ناباوری از درگذشت وکیل قهرمان ، بانوی شیردل و استاد فرهیخته حقوق سرکار خانم دکتر رزا قراچورلو باخبر شدم. غمی جانکاه و اندوهی عمیق همه وجودم را فرا گرفت، زیرا سالهای متمادی بود که همه اعضای خانواده با این همکار گرانقدر و خانواده محترمش آشنایی داشتیم. کسانیکه او را بخوبی میشناختندیقیناٌ مانند خانواده ام و اینجانب سراپای وجودشان را غم و ماتم فرا گرفته است. او در کسوت وکالت وکیلی فرهیخته، در کسوت استادی، استادی قهرمان، دلسوز و مسئولیت پذیر در برابر شاگردانش بود. بعنوان یک بانوی وکیل پیوسته تلاش داشت جایگاه بانوان را ارتقاء دهد، شاید با همین افکار با همرا...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  تسلیت
  ادامه مطلب

   

  دکتر رزا قراچورلو استاد برجسته حقوق به علت بیماری درگذشت

  مراسم تشییع و تدفین آن مرحومه راس ساعت 9 صبح سه شنبه 10/5/91 از محل دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز واقع در خیابان انقلاب نرسیده به میدان فردوسی کوچه شهید براتی برگزار می گردد .

  سپهر عدالت در گذشت استاد گرامی را به مادر و همسر ایشان و همچنین جامعه حقوقی کشور تسلیت عرض می کند ....

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  براي انتخابات ابزار جديد لازم است
  ادامه مطلب
 • بهمن كشاورز وکیل دادگستری

 • 1- اين پرسش كه يك قانون قابل اصلاح هست يا نه، سوال بي‌موردي است كه پاسخ آن ناگفته روشن است. ساخته‌هاي فكر و ذهن و دست بشر غيرمعصوم، هركه باشد و هرچه باشد، بي‌گمان قابل بهتر شدن است. قانون انتخابات، چه انتخابات مجلس، چه رياست‌جمهوري و چه مجلس خبرگان نيز از اين قاعده مستثنا نيست.
  2- در اينكه انتخابات مجلس نه طبع تقنيني دارد و نه طبع قضايي كسي ترديدي ندارد. در عين حال اين مقوله يك ويژگي منحصر به فرد دارد و آن اينكه انجام آن مقدمه واجبي است براي فراهم شدن ابزار لازم براي تقنين به طور مستقيم و امور قضايي به طور غيرمستقيم. بنابراين، اين امر ذاتا اجرايي از جهات مختلف...
 • بیشتر تعدادنظرات:(0)

  ركن مادي؛ شرط ضروري شرکت در جرم
  ادامه مطلب

   

   

                                       جرم گاه به تنهایی واقع می‌شود و به اصطلاح توسط فاعل مستقل ارتکاب می‌یابد و گاه به صورت دسته‌جمعی واقع می‌شود. در صورتی که جرم به صورت دسته‌جمعی واقع شود، دو فرض متصور است. یا کسانی که در انجام جرم شرکت داشته‌اند همه در انجام رکن مادی جرم همکاری کرده‌اند و گاهی تنها یک نفر یا تعدادی از مجرمان رکن مادی را انجام می‌دهند و دیگران بدون شرکت در رکن مادی جرم، فقط زمینه را فراهم می‌کنند یا با دسیسه و راهنمایی و رفتارهایی از این قبیل ارتکاب جرم را تسهیل می‌کنند. در این صورت این افراد به اتهام معاونت در جرم دستگیر خواهند شد. بنابراین همکاری در ارتکاب جرم ممکن است به صورت مشارکت یا به صورت معاونت باشد. مشارکت در جرم، یکی از اشکال وقوع جرم است.
  در گفت‌وگو با دکتر علی نجفی توانا ب...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  ميزگرد خبري ايرنا بررسي شد/ همه چيز در باره كودكان كار
  ادامه مطلب

                         

   

                       تهران – كودك كيست و كارش چيست؟ بر اساس پيمان نامه حقوق كودك كسي كه كمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد كودك به شمار مي آيد . بر اساس همين پيمان نامه ، كودك نه تنها نبايد كار كند بلكه بايد مورد حمايت قرار گرفته و تحصيل رايگان داشته باشد.

  كودك كار كيست‌؟ ' اكبر يزدي'، يك فعال جمعيت دفاع از كودكان كار و خيابان در اين ارتباط مي گويد: هر بچه اي كه به دليلي از تحصيل باز ماند و مجبور شود به سبد خانواده كمك كند و يا قادر نباشد وارد عرصه تحصيل شود كودك كار به شمار مي آيد. بنا بر اين اگر بچه اي در منزل بچه داري كند نيز كودك كار به شمار مي آيد.

  كودكان و كار آنها از دير باز و در جوامع قديم و سنتي نيز وجود داشتند اما در جامعه ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  تصويب لايحه جامع وكالت، عقب گرد به گذشته است/ اين لايحه تصويب نخواهد شد
  ادامه مطلب

   

  حسین ساعتچی یزدی وکیل دادگستری

                  یك وكيل دادگستري معتقد است كه «لايحه جامع وكالت رسمي» به استقلال وكلا و كانون وكلاي دادگستري مركز خدشه وارد مي‌‌كند، از اين رو اين لايحه، ‌لايحه جامعي نيست و بايد در تصويب اين لايحه تجديد‌نظر شود.

  حسين ساعتچي يزدي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در تحليل نقد و بررسي لايحه جامع وكالت رسمي، گفت: اين لايحه به نوعي عقب گرد به گذشته است و اين عقب‌گرد به دور از شان نظام قضايي است.

  اين حقوقدان با اشاره به اينكه «دادرسي عادلانه و حفظ حقوق شهروندي بدون استقلال وكيل و قاضي كه دو بال فرشته عد...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  نقدي بر يك مصوبه هيات عمومي ديوان عدالت اداري؛
  ادامه مطلب

   

  روز مرگ «داوري»!

                       یك وكيل دادگستري و پژوهشگر در زمينه داوري با اشاره به برخي آراء هيات عمومي ديوان عدالت اداري در قرارداد‌هايي كه در آن موضوع اختلافي به داوري ارجاع شده است، تاكيد كرد كه اين ورود‌ها مرگ «داوري» است.

  به گزارش خبرگزاي دانشجويان ايران (ايسنا)، متن كامل يادداشت «محمد‌رضا سماواتي‌پور» در اين باره به اين شرح است: «چندي پيش هيات عمومي ديوان عدالت اداري طي دادنامه شماره 138و 139 مورخ 22 /3/ 91 با شكايت سازمان بازرسي كل كشور اقدام به ابطال مصوبه هيات وزيران به شماره 168692/ت36959هـ- 16/ 12/ 85 در ارتباط با تجويز ارجاع امر به داوري في مابين سازمان منطقه آزاد كيش و شخصي حقيقي كرد. ...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  نقد تغيير قانون انتخابات
  ادامه مطلب

   

  صالح نیکبخت وکیل دادگستری

                       هر قانوني از جمله قانون انتخابات را در هر زمان مي‌توان تغيير داد يا اصلاح كرد، اما هر تغيير و اصلاحي بايد دنبال حدوث ضرورتي باشد كه براي آن تغييرات لازم است. اين كار زماني به عنوان يك ارزش در جامعه پذيرفته مي‌شود و كاركرد اجتماعي خود را پيدا مي‌كند كه مردم و دولتمردان فرهنگ قانون‌پذيري و قانون‌مداري را از حالت يك نرم اخلاقي خارج كرده و آن را به اصول ساختاري اداره كشور تبديل كنند. اكنون كه مساله تغيير مجري انتخابات از وزارت كشور به نهادي ديگر مطرح شده است، در بادي امر اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا بايد به جاي وزارت كشور، مجري انتخابات نهادي ديگر باشد؟ به ويژه اينكه به تازگي نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  لايحه جامع وكالت رسمي «شهامت دفاع» را از وكيل مي‌گيرد
  ادامه مطلب

   

                                رييس سابق كانون وكلاي دادگستري استان خوزستان معتقد است كه با تصويب لايحه جامع وكالت رسمي، وكيل شهامت لازم را در دفاع از دست مي‌دهد؛ چراكه اين لايحه استقلال وكلا را ناديده گرفته است.

  سيدمحمدصادق آل‌محمد در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با تحليل لايحه جامع وكالت رسمي تصريح كرد: اين لايحه به شدت وكلاي دادگستري را نگران كرده است؛ به خصوص كه اصلا در جريان تهيه و تدوين اين لايحه نبوده‌اند.

  وي ادامه داد: نگراني وكلا از اين جهت است كه مفاد اين لايحه منطبق با اصول و موازين مربوط به حرفه وكالت چه در سطح ملي و چه در سطح بين‌المللي نيست و اساسا در جهت مص...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  سامانه پیام کوتاه قوانین و مقررات کشور
  ادامه مطلب

   

   

  براي اولين بار در كشور بصورت رايگان و آزمايشي راه اندازي گرديد.

   

  پيامك خود را در قالب جدول زير از طريق تلفن همراه اول به شماره 60006605 ارسال نماييد و اطلاعات قوانين و مقررات زير را دريافت نماييد. لازم به ذكر است هنوز شماره‌هاي غير همراه اول(ايرانسل و ...) پشتيباني نمي‌گردد. 

   
  سه عنوان از آخرين قوانين و مقررات مصوب مراجع وضع قانون يا مقرره به همراه تاريخ تصويب و سريال آنها
   3 
  سه عنوان از آخرين قوانين مندرج در سامانه
   1*3
  تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين قوانين مصوب
   تعداد *1*3
  سه عنوان از آخرين مقررات مندرج در سامانه
   2*3
  تعداد دلخواه تا سق...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  کار گروه پژوهشی - کاربردی شبیه سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد
  ادامه مطلب

  فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد
  شمار محدودی از علاقه مندان به این برنامه را می پذیرد.
  این کار گروه سی شهریور 1391 برگزار می شود.
  برنامه شناخت شورای امنیت، فراگیری روش های نوین آموزش با تاکید بر مدل های شبیه سازی، اجرای نقش شورای امنیت و گزارشگر ویژه سازمان ملل و تمرین مدل شورای امنیت.
  مزایا و بهره مندی
  این کار گروه یک برنامه تحقیقاتی_کاربردی است. به شرکت کنندگان فعال در برنامه گواهی شرکت در دوره از سوی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد UNIC ارایه می شود. شرکت کنندگانی که مقالات با استاندارد علمی – پژوهشی در موضوع برنامه تالیف نمایند در ISJ به چاپ می رسد.
   
  شرایط ثبت نام و پذیرش
  معرفی نامه از د...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  قاتل وكيل آباداني در انتظار دادگاه
  ادامه مطلب

   

                                شرق: تحقيقات مقدماتي از مرد ايراني- آمريكايي كه وكيل خود را در بازار آبادان با شليك چهار گلوله به قتل رسانده بود به پايان رسيد و او اكنون در انتظار برگزاري جلسه محاكمه به سر مي‌برد. متهم به قتل كه مردي 61ساله است در سال 55 راهي آمريكا شد و در تمام اين سال‌ها در آنجا زندگي مي‌كرد تا اينكه چند وقت قبل براي پيگيري موضوعي قضايي عليه شركاي تجاري خود به ايران بازگشت او در هتلي در آبادان اقامت گزيد و سعي كرد ماجرا را به نفع خودش به اتمام برساند. اين مرد كه از سوي طرف مقابل دعوي به جعل متهم شده و پرونده‌اش در شعبه دوم دادسراي آبادان در جريان بود، چاره كار را در اين ديد كه از يك وكيل دادگستري كمك بگيرد به همين دليل با پرداخت دو‌ميليون تومان از «فرهاد اسماعيلي» خواست تا وكالت او را برعهده بگيرد. پرونده پيچيده‌تر...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  فراخوان همکاری با معاضدت کانون وکلا
  ادامه مطلب

                 

                          با توجه به نیاز اداره معاضدت به همکاران محترم وکیل جهت انجام خدمات مشاوره ای در دفاتر اداره (مستقر در مرکز و مجتمع های قضائی) بدینوسیله از کلیه وکلای محترم که دارای حداقل 5 سال سابقه وکالت (یا قضاوت) میباشند دعوت میشود فرم شماره یک (1) انتخاب قطعی همکاران پس از انجام مصاحبه با متقاضیان انجام خواهد شد .

  آدرس پستی : تهران – خیابان سعدی شمالی – ساختمان 250 طیقه 8 اداره معاضدت قضائی کانون وکلا

  شماره تلفن : 77532443 – 77534464 – 77532064

  محل تهیه فرم تقاضا : ادا...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  زندانی نشدن به خاطر نداشتن مهریه خوب است ، اما .....
  ادامه مطلب

   

                      در رابطه با آیین‌نامه‌ای که رییس قوه قضاییه از آن خبر داده و به موجب آن افرادی که در پرداخت مهریه و دیه معسر هستند و یا در معسر بودن یا نبودن آنان تردید وجود دارد به زندان نخواهند رفت، توجه به نکات زیر خالی از لطف نیست؛

  اول: اصل بر ملائت افراد است مگر این که خلاف آن با دلیل ثابت شود. بنابراین اگر کسی که ابتدا در شرایط عادی ملی‌ء بوده و بر این مبنا تعهدی را قبول کرده است بعدا مدعی اعسار شود باید آن را ثابت کند و تا کنون روش ه...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  کمیسیون جدید نقل و انتقالات
  ادامه مطلب

   

                      در جلسه روز سه شنبه ۴/۵/۱۳۹۱ هیات مدیره کانون مرکز آقایان شاپور منوچهری و عیسی امینی و خانم بهشید ارفع نیا به عنوان اعضای جدید کمیسیون نقل و انتقالات معرفی شده اند.

  نقل از وبلاگ وکلای ملت

  ...
  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  تصويب «لايحه وكالت» استانداردهاي حرفه وكالت ايران را كاهش مي‌دهد
  ادامه مطلب

   

   

                يك وكيل دادگستري معتقد است كه اگر لايحه «جامع وكالت رسمي» مورد نقد و اصلاح قرار نگيرد با كاهش استانداردهاي حرفه وكالت در ايران روبرو مي شويم.

  عباس شايسته‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در تحليل «لايحه جامع وكالت رسمي» با بيان اين‌كه اين لايحه نيازمند بازنگري اساسي است، گفت: متاسفانه در تنظيم اين لايحه از نظرات كارشناسانه‌ي وكلا، حقوقدان و نهادهاي حرفه‌اي وكالت يعني كانون هاي وكلاي دادگستري موجود استفاده نشده است لذا لازم است كه ماحصل نظرات كانون‌هاي وكلا و هم چنين پيشكسوتان حرفه وكالت گردآوري و در اين لايحه منعكس شود.

  اين حقوقدان ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  گزارشي از نشست قواعد جديد داوري اتاق بازرگاني بين‌المللي
  ادامه مطلب

  آرمان محموديان

  با توسعه تجارت جهاني و اصرار و نياز تجار به تسريع روند حل مشكلات حقوقي، نهاد داوري به ظهوري در سطح جهاني رسيد به طوري كه در ايران داوري به معناي مدرن در قانون قديم آيين دادرسي مدني، مصوب 1318 در مواد 632 به بعد پيش‌بيني شد و در قانون جديد آيين دادرسي مدني مصوب 1379 مواد 454 به بعد به داوري اختصاص يافته است. علاوه بر اين، قانون داوري تجاري بين‌المللي در سال 1376 به تصويب رسيده است. البته امر داوري ريشه در فقه نيز دارد زيرا در فقه حكميت ثالثي بين طرفين دعوي در صورت تراضي پذيرفته شده است و از آن به عنوان «قاضي تحكيم» ياد مي‌شود.

  ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  تبليغ حداقلي وكلا ايرادي ندارد
  ادامه مطلب

   

                          تبليغ وکلا در ايران از حساسيت خاصي برخوردار است. وکلا در ايران نمي توانند تبليغ کنند، اما تبليغ وکلا را گاه گاه در رسانه هاي مختلف و حتي روي ديوارهاي شهر هم مي بينيم. حول اين موضوع به گفتگو با شاپور منوچهري وکيل پايه يک دادگستري و نايب رييس کانون وکلاي مرکز نشستيم. وي به محدوديت تبليغ معتقد است اما ممنوعيت آن را غير موجه مي داند.
  از چند سال پيش هم به دنبال اين مساله بوديم. جلساتي با برخي وكلاي با تجربه داشتيم و به دنبال اين هستيم كه تبليغ را نظام‌مند كنيم....

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  ضرورت طرح دعوی صحیح و اطلاع از قوانین روز
  ادامه مطلب

                    

                   رييس كانون وكلاي دادگستري مركز بر راستی و صداقت در کار به عنوان مهمترین صفتی که وکیل باید داشته باشد تاكيد كرد و از وكلا خواست در محاكم حمايت واقعي از موكل خود انجام دهند.

  دکتر گودرز افتخارجهرمي كه در همایش توجهی ـ آموزشی وکلای دادگستری استان یزد با موضوع «تبیین اخلاق حرفه‌ای، چالش‌ها و آسیب‌های فراروی وکلا با رویکرد پیشگیری و صیانت اجتماعی» در يزد سخن مي‌گفت، با اشاره به اینکه امر وکالت از همان آغاز بوجود آمدن دادگاه و تشریفات دادرسی مطرح بوده است، افزود: قبل از سال 1331 هـ ....

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  درپي قتل يك «وكيل» با ضربات مكرر چاقوي موكلش در آبادان!
  ادامه مطلب


  تاكيد روساي كانون وكلا و هيات مديره مركز مشاوران استان خوزستان بر پيگيري جدي موضوع

  رييس كانون وكلاي خوزستان با اشاره به حادثه قتل «فرهاد اسماعيلي‌فر»، وكيل پايه يك دادگستري در شهرستان آبادان، گفت: اقدام عليه وكلا كه كارشان دفاع است به سيستم قضايي ضربه وارد مي‌كند.

  محمدامين درويش در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خوزستان اظهار كرد: اقدام عليه اين وكيل در آبادان اقدامي غيرقابل قبول است و بايد تدبيري براي آن انديشيده شود. صيانت از وكلا بايد به گونه‌اي باشد كه شاهد تعدي و تجري به اين قشر نباشيم.

  وي با بيان اينكه كار تخصصي و حرفه‌اي وكيل، دفاع است، افزود: اگر اين دفاع محدود شود، خود ضايعه‌اي بزرگ خواهد بود. موضوع دفاع و ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)  < انتها ... 81 82 83 84 85  ... ابتدا > 

  Design By Gitysoft